Relacje pomiędzy projektantami i programistami

image

Współpraca pomiędzy projektantami i programistami przy każdym projekcie projektowym jest niezbędna do stworzenia pięknego, ale funkcjonalnego projektu. Bez odpowiedniego dopasowania i synergii zestawów umiejętności, doświadczenie użytkowników, które zapewniasz, będzie pozbawione skuteczności, zaangażowania i wartości.

Każda firma ma inne struktury organizacyjne, jeśli chodzi o rozwój i projektowanie. Większe marki mogą mieć dwa odrębne działy, a w ramach tych dwóch grup mogą istnieć bardziej skomplikowane podgrupy (np. front-end developers i back-end developers), podczas gdy mniejsze firmy mogą mieć projektantów i deweloperów pracujących w tandemie pod jednym działem, dzielących podobne zadania. Niezależnie od podziału na działy, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w zakresie projektowania, jako projektant powinieneś regularnie współpracować z działem rozwoju, a oto kilka pomysłów, jak to zrobić:

Otwarta komunikacja
Czy kiedykolwiek wszedłeś do pokoju z przyjacielem i stwierdziłeś, że zupełnie przegapiłeś jakiś przedmiot w pokoju, podczas gdy twój przyjaciel natychmiast zauważył ten przedmiot? Ogólnie rzecz biorąc, ludzie nie widzą rzeczy w ten sam sposób na podstawie swojego osobistego gustu, preferencji lub doświadczeń z przeszłości. Projektanci i deweloperzy często widzą rzeczy zupełnie inaczej, co wynika z ich własnych umiejętności, talentów i mocnych stron. Tylko z tego powodu najważniejszą wytyczną, którą należy się kierować podczas pracy nad projektem, jest to, że drzwi do komunikacji powinny być stale otwarte.

Współpraca pomiędzy projektantami i programistami jest niezbędna do stworzenia pięknego, funkcjonalnego projektu.
tweetuj to

Zachęcaj do rozmów i dyskusji z deweloperami w celu lepszego zrozumienia projektu lub uzyskania innego spojrzenia na realizację danego zadania. Jako projektant możesz spojrzeć na coś w jeden sposób i pomyśleć, że może to być łatwe do wdrożenia i zintegrowania z projektem rozwojowym, ale biorąc pod uwagę ograniczenia, których może być świadomy drugi zespół - od budżetu po systemy CMS do ogólnych możliwości - te koncepcje mogą być mało wykonalne. Otwarta komunikacja zapewnia, że projekt przebiega tak sprawnie, jak to tylko możliwe.

Włączenie do Spotkań
Od wstępnej dyskusji o rozpoczęciu projektu, poprzez prezentację dla klienta końcowego, aż do wszystkich spotkań dotyczących strategii i planowania, w skład zespołu projektowego wchodzi przedstawiciel działu rozwoju (zwykle kierownik projektu). Aby zebrać dokładną wiedzę na temat celów projektu, budżetów, etapów rozwoju, układu aktualnej witryny, tego, co pracuje dla marki teraz, a co ważniejsze, aby ocenić, co nie działa, jest to niezbędne. Wszystkie strony zaangażowane w proces projektowania i rozwoju powinny być obecne podczas wszystkich dyskusji, aby uniknąć zamieszania lub braku spójności w późniejszym czasie.

Pętla w rozwoju z dostawami
W trakcie każdego procesu projektowania, projektanci dzielą się z klientem dużą ilością produktów. Gra tam i z powrotem może być pozornie nieskończona - zmiany, opinie, a nawet najmniejsze edycje mogą być czasochłonne. Pętla w programiście i utrzymanie doskonałej komunikacji z każdym produktem zapewnia, że każdy z nich znajduje się na tej samej stronie.

Bądź otwarty.
Zawsze bądź otwarty na pomysły zespołu projektowego - nawet w fazie projektowania. Jak wspomniano powyżej, programiści mają tendencję do postrzegania rzeczy inaczej niż projektant, dlatego też często może się zdarzyć, że dodasz do projektu niepotrzebny element lub zabraknie Ci kluczowej cechy, która po prostu została zapomniana. Poproś o sugestie, zwołaj spotkania przeglądowe w celu uzyskania wyników, których nie jesteś pewien, i przedyskutuj swoje projekty, zanim zaprezentujesz je klientowi z osobami spoza Twojego bezpośredniego zespołu.

Wiedza o rozwoju
Na początku kariery zawodowej może być trudno mieć przyzwoite zrozumienie, jak działa rozwój, ale w miarę jak posuwasz się naprzód na różnych stanowiskach, powinieneś spróbować i pogłębić swoją wiedzę w świecie rozwoju. Posiadanie wiedzy na temat tego, jak działa rozwój, może mieć duży wpływ na osiąganie celów i ustalanie oczekiwań projektowych. Chociaż nie musisz być kompletnym ekspertem w zakresie PHP czy CSS, staraj się wiedzieć jak najwięcej z nich. Dostępnych jest wiele zasobów samokształcenia, zarówno online, jak i offline, oferujących kursy zwiększające Twoją wiedzę w tej dziedzinie.

Nauka ciągła
Za każdym razem, gdy pracujesz nad rozwojem, a oni wracają do Ciebie mówiąc, że coś jest niewykonalne, biorąc pod uwagę ograniczenia projektu lub danej platformy, poproś ich o wyjaśnienie rozumowania stojącego za tym konkretnym blokiem drogi. Wiąże się to z powyższą ideą pogłębiania wiedzy na temat rozwoju. Kiedy już wyjaśnią, dlaczego coś nie zadziała, możesz się z tego uczyć, wykorzystać tę wiedzę, aby ograniczyć swoje przyszłe błędy i utrzymać się na ścieżce projektów i zadań idących naprzód.

Bądź na bieżąco z trendami w branży
Jeśli porównamy kilka wspólnych cech najbardziej udanych projektantów i programistów (pod względem doskonałych projektów i zadowolonych klientów), to okaże się, że prowadzą oni regularne spotkania pomiędzy obydwoma działami, po prostu informując się wzajemnie o trendach w branży. Dla projektantów jest to szczególnie ważne. Zapoznanie się z nowymi narzędziami, które są wykorzystywane, lub innowacjami, które pozwalają na nowe integracje i funkcje, może przełożyć się na znaczący postęp w Twoich projektach. Jeśli rozwój nie jest w stanie zrobić czegoś z podstawową funkcjonalnością strony, to nie ma sensu jej projektować. Bycie informowanym na bieżąco pomoże Ci zrozumieć, co powinieneś projektować, ponieważ rozwój może skutecznie wdrożyć Twoje pomysły do większego projektu.

Tworzenie prototypów
Jako projektant, twoje umiejętności są prawdopodobnie ściśle związane z twoją zdolnością do bycia kreatywnym. Wykorzystaj ten talent i wykorzystaj dostępny czas, który być może będziesz musiał stworzyć prototypy dla różnych projektów. Zaprezentuj nowe animacje, które wypróbowałeś, podziel się unikalnymi efektami podwieszenia, które Cię intrygują, lub podkreśl elementy projektu, które widziałeś, przenieś projekt na wyższy poziom. Nie przejmuj się funkcjonalnością z czymś takim, po prostu skup się na projekcie i uzyskaj informacje zwrotne od programistów i innych osób.

Zapewnienie jakości
Jak już kilkakrotnie wspomniano, współpraca międzywydziałowa jest krytyczna. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o zapewnienie jakości i upewnienie się, że projekt jest taki sam przed jego wprowadzeniem na rynek. Zazwyczaj zapewnienie jakości jest wykonywane przez programistów, ale jako projektant powinieneś poprosić o włączenie się w ten proces. Jeśli pracowałeś nad projektem, chcesz mieć pewność, że jest on odzwierciedleniem stworzonych przez Ciebie makiet projektu. Ktoś z zapleczem projektowym widzi rzeczy inaczej niż ktoś z zapleczem programistycznym. Możesz zająć się problemem z czcionką lub odstępami, które w przeciwnym razie zostałyby przeoczone. Wspólna praca podczas tego ostatniego kroku zapewnia, że Twój projekt jest nie tylko funkcjonalny, ale także zaprojektowany z piękną estetyką.

Współpraca projektowa i rozwojowa
Podsumowując, stworzenie niesamowitego doświadczenia dla użytkowników wymaga ogromnej ilości umiejętności i ciężkiej pracy. Kiedy deweloperzy i projektanci pracują razem nad realizacją swoich projektów, pozytywne rezultaty są tego warte. Wykorzystanie umiejętności obu zespołów w tandemie daje pewną przewagę, która jest niemożliwa bez współpracy.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz