Wykorzystanie projektowania UX do budowania zrównoważonej przyszłości

image

Przytłaczające dowody wskazują na to, że mamy około dziesięciu lat na walkę ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi działalnością człowieka, zanim zostaną wyrządzone nieodwracalne szkody. Jest to największy kryzys naszego pokolenia.

Myślę, że można bezpiecznie powiedzieć, że niewiele osób bierze pod uwagę wpływ Internetu na środowisko naturalne, a jeśli tak się stanie, to prawdopodobnie postrzega digitalizację treści i usług jako bardziej zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych produktów i usług. Jednakże badanie przeprowadzone na Harvardzie sugeruje, że strony informacyjne o dużej zawartości treści mogą uwalniać więcej gazów cieplarnianych niż wydrukować, jeżeli ich strony pozostaną otwarte przez dłuższy okres czasu. Według raportu "Clicking Clean" wydanego w 2014 roku przez Greenpeace, "Gdyby internet był krajem, byłby szóstym co do wielkości użytkownikiem energii elektrycznej po Chinach, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Indiach i Rosji".

Każdy wysłany tweet, każde opublikowane zdjęcie i każda aktualizacja statusu na Facebooku zużywa energię. Dane te są przechowywane w bankach danych, z których większość jest prowadzona przez nieodnawialne źródła energii. Gdy weźmiemy pod uwagę ogromny wpływ internetu i miliardy codziennych użytkowników, cena nagle staje się namacalna. Internet ma bardzo realny wpływ na środowisko.

Co mogą zrobić projektanci UX?
Po pierwsze, na szerszą skalę, wpływy mają ludzie pracujący w branży technicznej, ekonomicznej, społecznej i politycznej. Ludzie śledzą i słuchają tego, co dzieje się w świecie techniki. Musimy to wykorzystać, aby podkreślić ważne kwestie i stworzyć świadomość wpływu technologii na środowisko. Transformacja musi być napędzana przez wszystkich, nie tylko przez grupy klimatyczne, a my mamy obowiązek wykorzystać nasze wpływy, aby nią kierować.

Znaczna część zużycia energii w Internecie odbywa się na froncie. To właśnie tutaj pojawiają się projektanci UX. Ponieważ zużycie energii przez produkty cyfrowe jest określane w dużej mierze na etapie projektowania, musimy na bieżąco informować i uświadamiać zespoły projektowe. Efektywność i użyteczność muszą być traktowane jako kluczowe strategie obok zrównoważonego rozwoju przy tworzeniu zrównoważonych produktów i usług. Musimy zapewnić, że stworzymy ramy dla konstruktywnego dialogu na temat wpływu decyzji projektowych na środowisko naturalne i uwzględnimy to w procesie projektowania.

"Projekt i doświadczenie użytkownika to miejsca, w których wysiewane są nasiona zrównoważonego rozwoju sieci. Produkty i usługi, które zapewniają usprawnione, a jednocześnie przyjemne doświadczenie - stawiając właściwe rzeczy przed użytkownikami dokładnie w potrzebnym momencie i nic więcej - są bardziej wydajne i zrównoważone. Projektanci UX znajdują się w wyjątkowej pozycji, aby tworzyć narzędzia, których istotą jest zrównoważony rozwój poprzez usprawnienie przepływu pracy użytkowników, minimalizację przeciążenia informacjami i usunięcie potencjalnych przeszkód, które powstrzymują użytkowników przed wykonywaniem zadań, do których się zobowiązali".

Designing for Sustainability, Tim Frick, 2014".

Istnieje mnóstwo sposobów, w jaki projektanci UX-ów mogą odegrać swoją rolę. Większość Internetu jest niezrównoważona, więc istnieje możliwość wywarcia bardzo realnego i trwałego wpływu poprzez naszą pracę. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na sposoby, w jakie projektanci UX mogą odegrać swoją rolę w zarządzaniu tym globalnym kryzysem.

- Projektanci UX muszą wziąć pod uwagę cały cykl życia swoich produktów i usług. Nie należy pozostawiać zawiłości ogólnego obrazu menedżerowi produktu, ale komunikować się i współpracować z całym zespołem i być częścią tego poglądu. Zadawaj pytania, np. czy części produktu są dostarczane z uwzględnieniem uczciwej pracy. Pomyśl o źródłach zasilania. Zadawaj pytania o to, czy produkt jest zbudowany tak, aby był trwały i zastanawiaj się nad jego utylizacją po zakończeniu cyklu życia.

- Zapytać, czy produkt rozwiązuje rzeczywisty problem? Czy użytkownik może osiągnąć swój cel w jak najmniejszej liczbie kroków? Czy nawigacja jest łatwa do zrozumienia? Czy wzorce projektowe są oparte na powszechnie przyjętych standardach?

- Wykorzystaj strategię treści, aby zaoferować klientom możliwość wyboru, np. zrównoważoną wysyłkę lub wyróżnienie etycznych produktów na stronach internetowych.

- Rozważając czcionki, należy trzymać się dwóch typów czcionek i zmniejszyć krój pisma. Pozwala to na szybsze ładowanie strony i zużywa mniej energii.

- Telefony komórkowe wyprzedziły komputer stacjonarny i laptopa jako najbardziej popularny sposób dostępu do Internetu, dlatego strony internetowe powinny być budowane z myślą o mobilności. Zmusza to projektantów do rozważenia treści i interakcji w celu osiągnięcia istotnych celów przed dodaniem jakichkolwiek dodatkowych funkcji.

- Postępuj zgodnie z zasadą stopniowego ulepszania, która mówi, że jeśli coś oferuje wspaniałe doznania na mniejszym urządzeniu zużywającym mniej zasobów, doświadczenie to może być ulepszone dla użytkowników na urządzeniach o większej mocy, a nie na odwrót. Zużywa to mniej danych, a tym samym energii, i sprawia, że produkt jest bardziej dostępny.

- Pomyśl o stylu drukowania Twoich stron internetowych - choć prawdopodobnie nie tak powszechnym, jak kiedyś, użytkownicy nadal drukują strony internetowe, a zapewnienie, że Twoja strona będzie dopasowana do jak najmniejszej ilości stron jest łatwym sposobem na zaoszczędzenie niepotrzebnych dodatkowych stron.

- W przypadku rozbijania boiska dla klientów, należy wbudować te bardziej zrównoważone podejścia w swoje boisko, jako część usługi, którą świadczymy.

Zrównoważone projektowanie to coś więcej niż tylko wytwarzanie produktów energooszczędnych. Chodzi o to, aby produkty były dostępne dla wszystkich użytkowników, sprawiedliwe i obejmowały wszystkie grupy ludzi. Bądź integracyjny i stosuj uniwersalne praktyki projektowania, aby zapewnić, że produkty są zarówno zrównoważone, jak i dostępne dla wszystkich. Skorzystaj z usług World Wide Web Consortium (W3C), aby sprawdzić, jak dostępne są twoje projekty, i które mówi, że produkty powinny być funkcjonalne, zrozumiałe, dostrzegalne i solidne.

Zapewnienie, że te pomysły są wbudowane w nasze projekty nie tylko doprowadzi do poprawy wydajności i użyteczności dzięki szybszemu ładowaniu stron internetowych oraz przejrzystej nawigacji, która jest podstawą naszej roli jako projektantów UX, ale także doprowadzi do poprawy dostępności i zmniejszenia wpływu na środowisko. My, jako projektanci UX, mamy szansę wywrzeć trwały wpływ na środowisko poprzez naszą pracę. Musimy mieć pewność, że wykorzystamy ten wpływ do budowania zrównoważonej przyszłości, dostępnej dla wszystkich.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz