4 kroki do zaprojektowania lepszej przyszłości po COVID-19

image

COVID-19, wraz z towarzyszącym mu załamaniem gospodarczym i ruchem na rzecz sprawiedliwości społecznej, wpędziły nasze społeczeństwo w punkt zapaści. Jaką rolę odegrają projektanci w tworzeniu bardziej inkluzywnej, empatycznej przyszłości? I w jaki sposób sam przemysł musi się dostosować?

Vanessa Cho, partner projektowy, GV; Gary Hustwit, dokumentalista i założyciel, Scenic; Andrew Ibrahim, starszy dyrektor i główny specjalista ds. medycznych, praktyka HOK's Healthcare; oraz Bobby C. Martin Jr, współzałożyciel, Champions Design tworzą mapę drogową do rewizjonowania naszego świata w czterech krokach w ramach panelu na tegorocznym Fast Company Innovation Festival.


EMPATIA TO GÓWNO PRAWDA.
Pierwszym krokiem w kierunku stworzenia bardziej sprawiedliwej przyszłości jest szczera ocena naszego obecnego sposobu myślenia. Dla Martina jest to uznanie, że jeden z największych tropów projektowych minionej dekady - myślenie skupione wokół "empatii" - jest kłamstwem.

Wiele firm oparło swój etos projektowania na empatii w ramach procesu myślenia projektowego, który w 2010 roku był ulubionym zajęciem korporacji "z nim" w różnych branżach. Poprosiła ona projektantów, aby postawili się w sytuacji, w jakiej znajdują się ich użytkownicy, aby dowiedzieć się, czego ci użytkownicy potrzebują. "Teraz okazuje się, że to bzdury" - mówi Martin. Dzieje się tak dlatego, że praktyka błyszczy nad wrodzoną nierównością w systemie, który wymaga od projektanta myślenia za innych ludzi, ponieważ zamierzony użytkownik nie projektuje produktu samodzielnie. "Ważniejsze jest, aby wyjść poza empatię i upewnić się, że ludzie tworzą pracę, która jest myśleniem i strategizacją, z różnych perspektyw".

Jest mniej słodki, bardziej bezpośredni sposób, aby zrobić różnicę: Zainwestuj w społeczności, dla których Twoja firma projektuje z pierwszej ręki. Firmy muszą być bardziej aktywne w dywersyfikacji zatrudnienia, według Martina, i aby to zrobić powinny zacząć wcześnie: Dotrzeć do dzieci w szkole podstawowej i poszerzyć college i uniwersytety, z których rekrutują.

"POTRZEBUJEMY ZWARCIA"
Korekta obecnego sposobu myślenia w branży projektowej to świetny początek. Projektanci również muszą zmienić swój sposób działania, według Cho, ponieważ smutna prawda jest taka, że nierówność jest wbudowana w branżowy system lejkowy.

"Jedynym sposobem, w jaki możemy zaprojektować sprawiedliwe produkty, jest posiadanie przy tym stole ludzi, którzy reprezentują wszystkie te środowiska", mówi Cho. "Zdobycie ich jest wyzwaniem. To właśnie tam projektanci muszą zakłócać to, co robiliśmy już wcześniej. Źródła zaopatrzenia, rurociąg, sposób przeprowadzania wywiadów, wspierania, sponsorowania i mentoringu tych projektantów muszą być diametralnie różne, ponieważ musimy coś zwarć".

Powołując się na swoje doświadczenie członka zarządu Klubu Dyrektora Typu, który został zamknięty ze względu na ograniczenia budżetowe i w obliczu krytyki, że wieloletnie praktyki organizacji były rasistowskie (choć od tego czasu wznowiła ona działalność), Martin podtrzymuje potrzebę odświeżenia. "Dopiero gdy całkowicie przemyślisz wszystko, co robisz i jak to robisz, dotrzemy do miejsca prawdziwej zmiany" - mówi. "Miejmy nadzieję, że to wpłynie na przemysł i go zmieni."

OKREŚL PROJEKT ILOŚCIOWY
Design jest sztuką, ale jest też nauką, według Ibrahima, który jako chirurg na froncie pandemii koronaawirusów zajmował się złym designem z pierwszej ręki. "Decyzje, które podejmujemy na temat naszego budowanego środowiska, mogą mieć trwały pozytywny wpływ", mówi Ibrahim. "Jednym z rdzeni, które mam nadzieję wyjdą z COVID-u jest myślenie o sprawiedliwej polityce mieszkaniowej. Projektanci mają okazję skorzystać z tej platformy i powiedzieć: "Istnieje bardziej sprawiedliwy sposób projektowania". Dotyczy to polityki mieszkaniowej i różnorodności gospodarczej. W ten sposób zapewniamy sprawiedliwy dostęp do zdrowia".

A według Ibrahima, projektanci, aby się tam dostać, muszą przyjąć mierniki ilościowe, które istnieją w innych dziedzinach. "Pochodzę z bardzo empirycznego świata chirurgii i medycyny, w którym niemalże wszystko kwantyfikujemy", mówi Ibrahim. Spędziłem dużo czasu na myśleniu: "Jakie są sposoby, w jaki możemy rzeczywiście zmierzyć jakość projektu? Jeśli więc celem twojego projektu jest poprawa sprawiedliwości, zdrowia i wyników w zakresie mieszkalnictwa socjalnego, to są to rzeczy mierzalne. Można by trzymać nogę przy ogniu i powiedzieć: "Próbowałem zaprojektować te trzy różne sposoby i to jest konsekwencją tego dobrego lub złego projektu".

Ibrahim opowiada się za tym, by projektanci wykorzystywali swoje umiejętności do rozwoju myśli empirycznej i naukowej w szerszym zakresie. "Potrzebujemy ludzi, którzy poświęcają swój czas i energię na dyskrecję i wykorzystują swój talent projektowy, by promować naukę i prawdę" - mówi Ibrahim. "Aby powiedzieć, że to jest prawdziwe. Przeciętny człowiek może nie rozumieć naukowych niuansów wirusa, ale projekt ma zdolność do tłumaczenia tego w sposób, który jest dostępny".

MAMY REALNĄ SZANSĘ NA WPROWADZENIE ZMIAN W ŻYCIE
Jako filmowiec, Hustwit jest przyzwyczajony do robienia długich widoków. Hustwit mówi, że istnieje precedens dla reakcji projektu na katastrofę. Niedobór i zniszczenie systemu rządowego, łańcucha dostaw i systemów ekonomicznych spowodowały zmiany po II wojnie światowej w Niemczech, Japonii i Wielkiej Brytanii, mówi. Ale ten moment jest inny na swój sposób. "Myślę, że jest inaczej, ponieważ projektowanie było już w momencie, w którym dużo się zastanawiano nad wartością tego, co projektuje lub co wielu projektantów robi, jeśli chodzi o jego wartość społeczną i wkład w większe dobro" - mówi Hustwit. Nadszedł czas, aby projektanci zastanowili się: "To, co robię, jest tego warte w szerszej perspektywie?".

Nasz obecny tryb kryzysowy to wezwanie do ponownej oceny wszystkiego, co robią projektanci. "Jest tam tyle rzeczy, które trzeba przeprojektować", mówi Hustwit. "Chciałbym, aby rząd, zdrowie, gospodarka i systemy dyplomatyczne zostały przeprojektowane w ciągu najbliższych 10 lat, a projektowanie skupiało się na społeczeństwie i projektowaniu na dobre". To coś, o czym mówimy od dziesięcioleci. Projektowanie nie może być postrzegane tylko jako tworzenie produktu. Musi on myśleć o swoim miejscu w społeczeństwie i jego skutkach. Teraz mamy realną szansę na wprowadzenie go w życie."

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz