Do czego jest dobra opinia klienta?

image

Jak ujął to Alexander Gat, produkty konkurencyjne i pionierskie "powinny podążać znacznie innymi ścieżkami PD (rozwoju produktów)". Jacoline Loewen zauważyła, że "Zapytanie klienta o opinię jest świetną metodą kontroli jakości, ale strategia kreatywna wykracza poza klienta". Gerald Nanninga zauważył, że "konsumenci są bardzo dobrzy w wyjaśnianiu frustracji i problemów, ... (ale ich) opinie o hipotetycznych (i) ... coś nowego i innego jest bezwartościowe". Ron Kurtz zauważył, że (klienci) "są lepsi w reagowaniu na rzeczy i definiowaniu swoich "problemów", które chcieliby, aby zostały rozwiązane lub złagodzone".

Niektórzy komentowali granice sformalizowanych badań marketingowych. Jak powiedział Robert Vitkine: "Dobre pomysły i świetne produkty powstają z silnego wglądu, przeczucia i wyobraźni. Złych pomysłów, kiepskich produktów lub usług można uniknąć dzięki poważnym badaniom rynku". Andy Robin zauważył, że w branży półprzewodników "trzeba było jeszcze spędzić dużo czasu z klientami, aby poczuć to, co wydawało się mniej lub bardziej ważne ... (ponieważ) klienci ... nie mieli żadnego sensu, jeśli chodzi o rozrywkowe kompromisy (między funkcjami a kosztami)". Phil Clark powiedział, że niezależnie od metody i celu, "Ważne jest, aby znać swoich klientów ... lepiej niż oni sami ... Powiedzą ci poprzez zachowanie, czego naprawdę chcą ... niekoniecznie poprzez odpowiedzi na pytania marketingowe". Maree Conway powiedziała: "Zapytaj klientów, co myślą o przyszłości, a nie o teraźniejszości, a może uzyskamy kilka bardzo przydatnych pomysłów." Chintamani Rao powiedział: "To nie znaczy, że nie należy zadawać pytań konsumentom: pytanie brzmi, co i jak im zadać. Chodzi o zrozumienie potrzeb konsumentów, a nie zadawanie im pytań, czego chcą".

Kilka osób zakwestionowało sposób, w jaki niektórzy myślą o rozwoju wszelkiego rodzaju produktów w szybko zmieniającym się środowisku biznesowym. Jak ujął to V. P. Kochikar: "Zamiast mówić: "Rzuć mi swoją potrzebę przez ścianę, a ja rzucę gotowy produkt z powrotem przez ścianę", rozwiązanie ściany i znalezienie najlepszego produktu we współpracy jest drogą do innowacji". Naveen Kashyap skomentowała to następująco: "W świecie biznesu, w którym paradygmatem jest innowacja oparta na współpracy z klientami, z ilością personalizacji oczekiwaną w każdej ofercie, opinia klienta jest w rzeczywistości ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej". Gaurav Bhalla powiedział: "Tworzenie przyszłości ... polega na zrozumieniu trajektorii wartości klientów i określeniu, jakie innowacje będą lepiej pasować do tych jeszcze aktualnych realiów".

Czy to daje nam zestaw kryteriów do określenia, w jaki sposób i kiedy należy ważyć znaczenie wkładu klienta? Jonathan Hinkle uważa, że tak. Jak to ujął, "... pytanie może naprawdę brzmieć: "Czy ten produkt będzie sprzedawany jako destrukcyjny, czy też będzie pasował do paradygmatów klientów? Opinie klientów są zawsze ważne, ale waga tego głosu powinna być bardzo różna." Skąd możemy wiedzieć, kiedy wkład klienta w rozwój produktu liczy się najbardziej? Co o tym sądzisz?

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz