Radość, niesamowita metryka produktu, która rządzi nimi wszystkimi

image

Sukces produktu można mierzyć na wiele sposobów, m.in. poprzez liczbę rejestracji użytkowników, liczbę popularnych funkcji, częstotliwość użytkowania i czas trwania sesji. Jednak najtrudniejszą do zmierzenia metryką, ale najbardziej znaczącą, jest radość.

Krótko mówiąc, zachwyt wywołuje u użytkowników długotrwałą lojalność i pasję. Przekonuje i przekonuje ich, aby nie tylko kontynuowali używanie produktu, ale także zachęcali do tego wszystkich wokół.

Wspaniałe produkty wyróżniają się na tle konkurencji. Często takie produkty nie mają żadnej reklamy, ponieważ nie są potrzebne. Produkty te charakteryzują się łatwością odkrywania, uczenia się, użytkowania i ponownego wykorzystania. Wspaniałe produkty są mówione, tweetowane, dzielone i posiadają obszerny word-of-mouth.

Członkowie zespołu rozwojowego powinni zrozumieć, jak wyglądają zachwyty. Muszą postulować, hipotetyzować i rozumieć, co by to oznaczało. Powinni określić, jak wykryć różnicę między zachwyconym użytkownikiem a obojętnym. 

Raison d'être każdego produktu powinien być zachwycający dla klienta. Im szybciej produkt osiągnie ten cel, tym szybciej włączy się w obieg pracy użytkownika, stworzy lepkie doznania konsumenckie i sprawi, że klient będzie miał trudności z odejściem. 

Moment, w którym użytkownik jest zachwycony po raz pierwszy bezpośrednio mapuje do momentu, w którym osoba ta może być uznana za prawdopodobną do przekształcenia się w zaangażowanego klienta. Zaangażowanie jest tym momentem, w którym użytkownik dokonał zakupu wartościowego produktu i przyjmuje go jako środek do rozwiązania swoich problemów.

Zachwyt powoduje, że użytkownicy przekształcają się w firmowy zespół zajmujący się marketingiem terminowym. Podsycani euforią, użytkownicy rozmawiają o produkcie z przyjaciółmi i rodziną oraz w mediach społecznościowych, a ich myśli krążą w ich sieciach.


Ta sama pasja zachęca klientów do przyłączenia się do społeczności użytkowników firmy, wnosząc najlepsze praktyki i techniki wsparcia dla innych użytkowników. Zachwyceni użytkownicy dzielą się możliwościami produktu, który im się podoba (podobnie jak kody do oszukiwania w grach). To z kolei rozprzestrzenia tę radość na innych użytkowników. 

Tworzenie lepkich wrażeń.

Jeśli nie jesteś pewien, które funkcje są przyjemne dla użytkowników, nie oznacza to, że nie ma żadnej przyjemności.

Być może po prostu brakuje ci pętli sprzężenia zwrotnego, która jest niezbędna do uchwycenia tej przyjemności. Zrozum, jakie funkcje są zachwycające dla użytkowników, a jakie nie, zdiagnozuj główną przyczynę zachwytu lub jego brak. Może być tak, że celujesz w niewłaściwą kategorię użytkowników, że Twój rynek się zmienia lub rozwija się nowy, nieobsługiwany przypadek użycia, że Twój produkt jest przygotowany do obsługi. 

Delight może przywrócić użytkowników, którzy porzucili Twój produkt lub uniemożliwić im to na granicy bailingu i zamiast tego przywrócić ich jako aktywnych użytkowników. Zrozumienie tego, co zachwyca użytkowników, jest doskonałym sposobem na zapewnienie, że inne funkcje mogą wykorzystać te spostrzeżenia w dążeniu do bycia zachwycającym. Piggyback na szczycie zachwycających funkcji (poprzez podłączenie nowych funkcji do sprawdzonych) może sprawić, że cały produkt będzie lepszy.

Rozwiązywanie problemów.

Ważne jest, aby śledzić problemy, problemy i przestoje. Kiedy użytkownicy napotykają na problemy podczas użytkowania produktu, które uniemożliwiają im uzupełnienie tego, co mają na myśli lub produkt nie spełnia swojej obietnicy marketingowej i ledwo zaspokaja potrzeby klientów, następuje odwrotna korzyść.

Zrozumienie, czy użycie produktu przez konsumenta spada po przestoju lub czy zmiana opinii zbiega się w czasie z błędem.

Żaden produkt nie jest pozbawiony problemów. Ale budowanie zachwycających cech (i skupienie się na tej metryce) prowadzi do pewnego rodzaju polisy ubezpieczeniowej. Uradowani użytkownicy są bardziej skłonni wybaczyć błędy lub przestoje. Weź popularny serwis, taki jak Gmail lub Facebook. Przestoje się zdarzają, ale czynnik zachwytu, który te produkty przynoszą, skłania użytkowników do łatwego zapomnienia o nich.  

Pomiar i optymalizacja w celu osiągnięcia sukcesu.
Im szybciej użytkownik staje się zachwycony Twoim produktem, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będzie się z nim trzymał i spojrzał poza wszelkie przestoje i problemy. W ten sposób firmy takie jak Apple skończyły z fanatycznymi użytkownikami, którzy tygodniami czekają w kolejce, aby dostać w swoje ręce następny produkt. Użytkownicy robią pozornie niewytłumaczalne rzeczy, gdy są podsycani pasją i zachwytem. 

Więc jak się mierzy rozkosz? Zacznij od sprawdzenia możliwości Twojego produktu i określenia zestawu cech, które bezpośrednio przekładają się na jego podstawową wartość. Zmierz wykorzystanie tych funkcji, wzmianki społeczne, recenzje i pytania pomocnicze.

Jeśli nie zauważysz zachwytu, możesz mieć jeden z dwóch problemów. Albo zestaw cech, które uważasz za kluczowe dla swojej propozycji wartości, nie jest właściwy, albo mierzysz rozkosz niewłaściwie. Wróć i zrozum, czy odpowiadasz na potrzeby użytkowników, którzy mają znaczenie i czy masz odpowiednie czujniki, aby dowiedzieć się, czy ci konsumenci są zachwyceni.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz