12 rzeczy, których nie należy robić z telefonem iPhone

image

Musisz się dowiedzieć, co Twój iPhone robi źle. Nadszedł czas, abyś zmienił złe nawyki.

Prawdopodobnie używasz swojego smartfona niemal codziennie i jest on prawdopodobnie najważniejszą rzeczą w Twoim osobistym ekwipunku. Być może jednak nie traktujesz swojego iPhone'a właściwie. Oto kilka rzeczy, które możesz robić źle ze swoim telefonem iPhone.

1. Nigdy nie wyłączasz smartfona

Możesz przedłużyć żywotność baterii swojego smartfona, wyłączając go co najmniej raz w tygodniu. Wyłączaj smartfon na noc, jeśli nie używasz go jako budzika.

2. Przez cały czas masz dostęp do sieci Wi-Fi lub Bluetooth

Wyłączaj funkcje Bluetooth i Wi-Fi, jeśli iPhone nie jest w zasięgu. Smartfon cały czas szuka sieci i urządzeń Bluetooth. Powoduje to zwiększone zużycie energii, co skraca żywotność telefonu.

Zawsze wyłączaj Bluetooth i Wi-Fi, a włączaj je tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

3. Używasz smartfona na zewnątrz w ekstremalnych warunkach pogodowych

Twój iPhone nie będzie działał zbyt długo w bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach. iPhone może się chwilowo wyłączyć, jeśli zostanie pozostawiony w temperaturze poniżej 0o Celsjusza lub 30o Celsjusza. Najlepiej wyłączać smartfon, gdy wybierasz się w ekstremalne temperatury.

4. Ładowanie całą noc

Powszechnym zwyczajem jest ładowanie smartfona w nocy, podczas snu. Jest to wygodne, ponieważ następnego dnia rano możemy naładować telefon do 100%. Istnieje wiele teorii i dyskusji na temat długiego ładowania baterii. Niektórzy twierdzą, że nie jest to dobra praktyka.

Zasilanie zostanie odcięte, gdy bateria zostanie w pełni naładowana. Jednak z czasem pełne ładowanie może spowodować uszkodzenie baterii. Jeśli odłączysz smartfon od źródła zasilania, zanim bateria wykaże 100% naładowania, będzie ona działać dłużej. Czas pracy baterii będzie krótszy, jeśli będziesz ją w pełni ładować co drugi dzień.

Możesz ładować iPhone'a przez cały dzień, ale odłączaj go od gniazdka, aby mieć pewność, że bateria jest w pełni naładowana. Sprawdź dokładnie jak poprawnie ładować iPhone'a.

5. Całkowite rozładowanie iPhone'a, a następnie naładowanie go do pełna.

Baterie litowo-jonowe iPhone'a najlepiej ładować w zakresie od 50 do 80 procent. Apple ostrzega, że całkowite rozładowanie baterii może spowodować przejście w stan "głębokiego naładowania", w którym jony nie będą w stanie utrzymać ładunku. Bateria będzie działać dłużej, jeśli będziesz ją ładować w krótkich odstępach czasu. Podobnie jak jedzenie, iPhone potrzebuje energii przez cały dzień.

6. Możesz używać ładowarek innych firm.

Oryginalna ładowarka Apple jest wprawdzie droga, ale warta swojej ceny. Zwykła ładowarka może uszkodzić telefon, a nawet spowodować jego eksplozję.

Firma Apple uruchomiła także program odbioru zasilaczy USB. W ramach tego programu każdy, kto ma zastrzeżenia do zasilaczy USB, może przynieść je do autoryzowanego serwisu Apple lub do sklepu Apple. Firma zadbała o to, aby zasilacze te zostały zutylizowane w sposób przyjazny dla środowiska.

iPhone

7. Nieczyszczenie iPhone'a

Podobnie jak wszystkie inne urządzenia, z których korzystamy, iPhone jest podatny na zarazki. Toalety i karma dla zwierząt mają mniej bakterii niż cal powierzchni iPhone'a.

Apple zaleca czyszczenie urządzenia miękką, niestrzępiącą się ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Można też dezynfekować telefony za pomocą światła UV, używając specjalnych produktów, ale nie polecam ich stosowania.

Od czasu do czasu należy jednak wyczyścić port ładowania. W porcie może gromadzić się kurz i inne zanieczyszczenia z kieszeni i toreb. Zanieczyszczenia te szybko się gromadzą i mogą powodować problemy po podłączeniu kabla do ładowania. Wykałaczką lekko wyczyść miejsce, w którym ma być podłączony kabel do ładowania.

8. Chodzenie z telefonem w ręku

Zdziwiłbyś się, jak wiele osób trzyma telefon w ręku, nigdy go nie używając. W 2013 r. urządzenia mobilne były przedmiotem 40% wszystkich kradzieży w największych miastach USA. iPhone jest popularnym celem złodziei i gorącym towarem na czarnym rynku. Nie powinieneś dawać złodziejom okazji do kradzieży iPhone'a; możesz też potknąć się i stworzyć na nim pajęczynę.

9. Nie zabezpieczasz telefonu hasłem

Połowa właścicieli iPhone'ów nie blokuje swoich urządzeń. Jeśli nie masz hasła, a Twój iPhone zostanie zgubiony lub skradziony, złodziej może uzyskać dostęp do wszystkich Twoich danych osobowych. Krótkie hasło może być dobrym sposobem na ochronę prywatności.

10. Wszystkie usługi lokalizacyjne dostępne dla wszystkich aplikacji

Mapy i Uber do prawidłowego działania wymagają usług lokalizacyjnych. Istnieje wiele aplikacji, które działają bez lokalizacji GPS.

Przejdź do sekcji Ustawienia - Prywatność - Usługi lokalizacyjne, aby wyłączyć lub ograniczyć tę funkcję do aplikacji, które nie wymagają dostępu do Twojej lokalizacji. Twoja bateria będzie Ci wdzięczna.

11. Włączasz powiadomienia push dla wszystkich aplikacji

Powiadomienia push wymagają stałego dostępu do internetu, co może powodować szybsze rozładowywanie telefonu. Każde wyskakujące powiadomienie może być irytujące i rozpraszać uwagę.

Badania wykazują, że powiadomienia w telefonie mogą rozpraszać naszą uwagę. W pewnych sytuacjach może to być niebezpieczne. Najlepiej jest wyłączyć powiadomienia dla najważniejszych aplikacji.

Powiadomieniami można zarządzać, przechodząc do sekcji Ustawienia - Powiadomienia. Upewnij się, że zaznaczone są tylko najważniejsze aplikacje.

12. Filmowanie w trybie portretowym (trzymając telefon pionowo)

Nigdy więcej nie trzymaj smartfonu pionowo podczas nagrywania filmów. Chyba że lubisz oglądać czarne pionowe paski w serwisie YouTube lub nie chcesz nagrywać filmów o wysokiej jakości.

Jestem pewien, że wykonujesz co najmniej jedną z wymienionych czynności. Zmień to.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz